Мета: після уроку учні зможуть:
· розширити, узагальнити, систематизувати, поглибити знання учнів по ядерній фізиці, хімії, біології, ОБЖ;
· ознайомитися з методами використання ядерної енергетики, принципом дії атомного реактора;
· висвітлити екологічні, технічні, економічні проблеми розвитку ядерної енергетики в Україні та світі; розглянути шляхи їх рішення;
· розглянути соціально-економічні наслідки аварії на Чорнобильській АЕС;
· дослідити біологічну дію радіоактивного випромінювання та засоби захисту від неї;
· оцінити роль атомної енергетики в житті людства;
· виховання бережливого ставлення до природи;
· формування та розвиток екологічного мислення.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Наочність і обладнання: Презентації, роздатковий матеріал, додаткові матеріали.
Епіграф уроку
План уроку
Етапи
|
Час
|
Прийоми і методи
|
Організаційний момент
|
0 хв
|
Привітання гостей
|
1. Психологічна
|
2,45 хв
|
Презентація «Аве, Марія»
|
2.Тематична
|
1 хв
|
Зі слайду
|
3.Епіграфічна
|
2 хв
|
Обґрунтуй вибор
|
4.Мотиваційна
|
1,5 хв
|
Розповідь
|
5.Історична
|
7 хв
|
Історія та проблеми ядерної енергетики
|
6.Чорнобильська
|
20 хв
|
Презентація1,2
|
7.Підсумкова
|
2 і 3 хв
|
Вправи «Палка», «Займи позицію»
|
8.Рефлексивна
|
4 і 1 хв
|
«Правила екологічної поведінки»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Хід уроку.
Глава 1. Психологічна.
(На фоні музики «Аве, Марія» йде презентація)
Одвічна проблема – людина і природа. Скільки існує людство, вона завжди особливо актуальна. Людина – дитя природи і її вінець. Так, ми дорослі люди, але, як діти, здатні на непослух, часто йдемо всупереч волі природи.
Не знаю я, що буде після нас,
В які природа вбереться шати
Єдиний, хто не втомлюється,- час,
А ми живі, нам треба поспішати.
Зробити щось, лишити по собі,
А ми, нічого – пройдемо, як тіні.
Щоб тільки неба очі голубі,
Цю землю завжди бачили в цвітінні.
Щоб ці ліси не вимерли, як тур,
Щоб ці слова не вичахли, як руди…
Життя іде і все без коректур
І, як напишеш, так воно і буде.
Висновок: Бородін «Природа такий же унікум, як картина Рафаеля, знищити легко – відновити неможливо»
Глава 2. Тематична.
Глава 3. Епіграфічна.
Курчатов І. «З атомом треба поводитися на ви».
А.Ейнштейн «Відкриття розподілу урану загрожує цивілізації не більше, ніж сірник. Подальший розвиток людства – від його моральних засад, а не від технічного прогресу».
Ф.Бекон «Природу перемагають ,підкорюючись її законам»
А. Ейнштейн «Усі ми однаковою мірою в небезпеці, і коли ми усвідомимо, яка небезпека, то є надія, що спільними зусиллями зможемо її відвернути»
Бородін «Природа такий же унікум, як картина Рафаеля, знищити легко – відновити неможливо»
Глава 4. Мотиваційна.
Глава5. Історична.
1934 г. Енріко Фермі(іт.) - опромінення урану нейтронами
1938 г. О.Ган(нем.) - цезій, барій, лантан
1939 г. Л.Мейтнер(австр.) и Фріш - розпад урану, який супроводжується виділенням колосальної енергії
1940 г. Флеров, Петржак (СРСР) - самодовільне ділення ядер урану
1942 г. Фермі (іт.) - перший реактор
1945 г. США, Лос-Аламос - атомна бомба, Хіросіма, Нагасакі
1946 г. СРСР, Курчатов - перший реактор в СРСР
1954 г. СРСР, Обнінськ - перша атомна електростанція
Після відкриття ділення ядер важких елементів почала розвиватися ядерна енергетика. На території України розміщено 4 АЕС, які дають приблизно 50% загального видобутку енергії. Всього на території України діє 15 енергоблоків потужністю 13 580 МВт: Південно –Українська , Хмельницька, Запорізька, Кримська, Чорнобильська, Рівненська.
Атомна електростанція (АЕС) – комплекс технічних споруд, призначених для вироблення електричної енергії шляхом використання енергії , яка виділяється при керованій ядерній реакції. (слайд 1)
Класифікація АЕС(слайд 2)
Вправа дерево рішень:Де використовується ядерна фізика?
Електростанції, атомні підводні човни та атомоходи, наукові дослідження та виробництво, медицина.
Щорічно при виробництві ядерної енергії утворюється близько 200 000 м3 відходів з низькою та середньою активністю, 10 000 м3 високоактивних відходів і відпрацьованого ядерного пального. Ще декілька десятків м3 на рік від медицинських та дослідницьких закладів. В «Повестке дня» на 21 Міжнародній конференції в Ріо-де-Жанейро, яка відбулася у 1942 році , підкреслювалося, до всім країнам треба співпрацювати з міжнародними екологічними організаціями. Це необхідно для того, щоб своєчасно надавати спів дії мірам, що спрямовані на скорочення і обмеження об’ємів відходів, безпечне зберігання, переробку, транспортування і ліквідацію відходів; надавати країнам, що прививаються допомогу в рішенні питань, пов’язаних з утворенням та знищенням радіоактивних відходів, приймати участь у розробці безпечних і екологічно обґрунтованих методів знищення радіоактивних відходів, активізувати зусилля по дотриманню Кодекса в галузі трансграничного переміщення радіоактивних відходів.
В світі (слайд 3)
Разом з тим, розвиток ядерної енергетики в інтересах економіки, неможна забувати про безпеку та здоров’я людей, так як помилки можуть привести до катастрофічних наслідків.
Всього з моменту початку експлуатації атомних станцій у 14 країнах світу відбулося більш 150 інсцендентів і аварій різного ступеню складності . Найбільш характерні з них:
· 1957 – в Уіндскейлі (Англія)
· 1959 – Санта-Сюзанні (США)
· 1961 – Айдахо-Фолсі (США)
· 1979 – Три-Майл-Айленд (США)
· З 25 на 26.04.1986 – катастрофа на Чорнобильській АЕС
Глава6. Чорнобильська.
Презентація 1
Презентація 2
Хроніка подій
25.04.1986
01:06 Заплановане гасіння реактора. Поступове зниження потужності.
14:00 Аварійна система охолодження відключена
23:10 Продовження зниження потужності
24:00 Кінець зміни
26.04.1986
00:05 Потужність зменшена до 720 МВт(припустимо 700 МВт)
00:28 Потужність зменшено до 500 МВт. Раптово потужність зменшилася до 30 МВт
00:32 Команда оператора підняти керівні стрижні, що збільшить потужність.
01:00 Потужність зростає до 200 МВт
01:18 Оператор збільшує потік води, щоб подолати проблему з охолодженням
01:19 Керівні стрижні зменшується до 8 (можна 15)
01:22:10 Закипіла вода
01:22:45 Дані про небезпеку
01:23:04 Закрито клапани, розпочато експеримент
01:23:10 Автоматичні стрижні видалено з активної зони, очікувалося зменшення пару
01:23:35 Некероване утворення пару в активній зоні
01:23:40 Кнопка АΖ-5. Стрижні опускаються в зону
01:23:44 Тиск пару зріс т в 100 разів від припустимого
01:23:45 Руйнування ТВЕЛів
01:24 2 вибухи
Чорний день Чорнобильської трагедії не одне десятиріччя хвилюватиме людей і тих, кого він зачепив своїм недобрим крилом, і тих, хто народився далеко від покривдженої землі. Цей день завжди об’єднуватиме всіх живих одним спогадом, однією печаттю, однією надією.
Зі свідчень очевидців:
Близьких та далеких
Глава6. Підсумкова.
Вправа «Палка»
Висновок:
Вправа «Займи позицію»: Так, Ні, Не визначився
Глава7. Рефлексивна.
Рефлексія «Правила екологічної поведінки»
Домашне завдання
1. Виставка літератури
2. Екологічне меню
3. Твір-роздум «Во благо или во зло человечеству ядерная енергетика?
|