Скачать семинары по ОБЖ
словарь
Статьи » Чрезвычайные ситуации
Введите слово для поиска :
Чрезвычайные ситуации Урок: Дії в результаті викиду (розливання) ртуті

 Цілі           

1.     Дати максимум фактичних знань про небезпеку зараження ртуттю, відпрацювати навички чітких та послідовних дій,за допомогою рольового моделювання створити ситуацію максимально наближену до дійсності та в процесі прес – конференції продемонструвати появу та розвиток надзвичайної ситуації

2.     Продовжити формування почуття відповідальності не лише за себе, але й за навколишнє середовище, природу та суспільство.

3.     Продовжити розвиток навичок взаємодії у колективі, вміння розподіляти обов’язки, вміння спілкуватися з людьми, розвити психологічну стриманість, вміння реагувати в умовах надзвичайних ситуацій.

 

Вид діяльності: рольове моделювання   (Екстрена прес – конференція)

 

Метод: комунікативний

 

Тип уроку: урок – конференція

 

Обладнання: плакати, фотоапарати, стіл для президіуму, місця для журналістів

 

Хід конференції:

1.     вступне слово кореспонденту каналу «ПЕРШИЙ МУНІЦИПАЛЬНИЙ»

2.     відповіді на питання кореспондентів телеканалів «ТРК Україна», «Інтер», «1+1», «ICTV»,  газет «Донецькі новини», «Сім’я», «Блік»,  представників МНС на чолі з провідним фахівцем з питань цивільного захисту міської ради, командира аеропорту, заступника Головного санітарного лікаря в місті Донецьку та командиру загону хіміків.

  

Вступне слово вчителя

 

Вчитель: Сьогодні ні для кого не є таємницею що хімія володіє надзвичайними властивостями. Вона створює небачені в природі матеріали, підвищує родючість ґрунтів, годує, вдягає та лікує нас. Але разом з тим велика кількість хімічних речовин є дуже небезпечними для життя і здоров’я людини. Такі речовини належать до групи сильнодіючих отруйних речовини (СДОР) .

Розглянемо представлену нижче схему:

 

      

 

Варто відзначити, що Гідраргірум належить до СДОР, які не призводять до швидкого летального ісходу в результаті викиду, проте може стати причиною масового ураження людей, бо її відносять до надзвичайно токсичних речовин.  

Питання вчителя : «А хто з вас знає, як ми називаємо Гідраргірум в побуті?»

Відповідь учня: «Ртуть. Добре це є дійсно так. Ми з вами будемо впродовж нашого спілкування називати цей елемент саме ртуть, бо до такої назви звикли вже багато людей »

 Питання вчителя: «Як ще по іншому називається ртуть?»

Відповідь учня: «Меркурій»

Питання вчителя: «Цікаве походження назви цього незвичайного хімічного елементу. Хто з вас може розповісти історію виникнення цих назв?» 

Відповідь учня: «Самородна ртуть була відома ще древнім індійцям та китайцям, які ще за тисячі років до нашої ери знали властивість ртуті розчиняти Аурум та Арґентум. Давньогрецький лікар та натураліст Діоскорид знав метод отримання сріблястої рідини з кіноварі. Саме він дав назву цій рідині – Хюдраргірос, тобто рідке срібло. Алхіміки називали ртуть Меркурієм, як і найжвавішу планету, що носила ім’я крилатого вісника богів в античній міфології – Меркурія. Сьогодні  назва Меркурій для ртуті збереглась в англійській, французькій, іспанській та італійській мовах, в українській мові ми називаємо ртуть Гідраргірум.»

Вчитель: Дуже дякую за цікаву інформацію. А  хто з вас знає де ми зустрічаємось зі ртуттю в побуті?

Відповідь учня: «Термометр для вимірювання температури тіла»

Вчитель: Добре, відомий нам термометр може виявляти окрім  і приховану небезпеку: необережне поводження з ним може призвести до надзвичайної ситуації, бо потрапляння парів ртуті у повітря є дуже небезпечним для людини. Та чи лише для термометрів нам необхідна ртуть? Звісно ні,наприклад в хімічній промисловості ртуть використовують для отримання Натрію та Хлору, атмосферний тиск вимірюють в міліметрах ртутного стовпця, в електротехніці ртуть використовують в лампах денного світла тощо. В наш час широкого використання набули енергозберігаючі лампи, які людина використовує навіть не підозрюючи, яку  небезпеку вони виявляють. Після закінчення терміну дії, люди несвідомо порушують цілісність корпусу лампи (розбивають її), що також призводить до негативних наслідків. Так як же нам поводитись, якщо сталося розливання ртуті, як ліквідувати наслідки? 

         Давайте уявимо себе учасниками прес – конференції і більш докладно з’ясуємо властивості ртуті, ії вплив на організм людини та  навколишнє середовище.    

 

 

 

Зміст прес – конференції

 

Звернення ведучого новин:

 

« До отрут, без яких поки що ніяк не може обійтися людство, належить і ртуть. Сьогодні вранці в Донецькому аеропорті сталася надзвичайна подія.  В результаті непередбачуваних обставин при проведенні вантажних робіт розбилася ампула зі ртуттю. В наслідок цього відбулося поширення небезпечних парів речовини у довкілля в концентрації, що викликає загрозу для людей та прилеглих територій. Наразі ми почуємо репортаж нашого кореспонденту з екстреної прес – конференції в Райвиконкомі Київського району міста Донецьк, куди терміново прибули представники МНС  та Міністерства охорони здоров’я. Юлія...»

 

Репортаж кореспондента:

 

         « Вітаю. Сьогодні була проведена термінова прес – конференція з питань аварії, що сталася вранці в Донецькому аеропорті. Наразі ми маємо можливість почути відповіді спеціалістів МНС та начальнику аеропорту на деякі запитання кореспондентів.»

 

Питання кореспондента телеканалу «ТРК Україна» ЯКІ  ВЛАСТИВОСТІ ВИЯВЛЯЄ РТУТЬ?

Відповідь провідного  фахівця з питань цивільного захисту міської ради: ртуть – метал сріблясто-білого кольору за нормальних умов дуже рухома рідина, що під час удару поділяється на дрібні кульки,  у  13,5 разів важча за воду. Температура плавлення - +38,9 °С. При чому з підвищенням температури випаровування ртуті збільшується.

 

Питання кореспондента телеканалу «1+1» АЛЕ ЧОМУ ЦЕЙ МЕТАЛ Є ТАКИМ НЕБЕЗПЕЧНИМ?

Відповідь провідного  фахівця з питань цивільного захисту міської ради:  найбільш отруйними є пари ртуті та її сполуки. Потрапляючи до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.

 

Питання кореспондента телеканалу «ICTV» ЯКА МАКСИМАЛЬНО ПРИПУСТИМА КОНЦЕНТРАЦІЯ ПАРІВ РТУТІ?

Відповідь провідного  фахівця з питань цивільного захисту міської ради: для житлових, навчальних та робочих приміщень вона складає – 0,0003 мгм3 ; для виробничих приміщень – 0,0017 мгм3 ; концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мгм3  спричинює гостре отруєння організму людини.

 

 Питання кореспондента телеканалу «Інтер» ЯКІ ПЕРШІ СИМПТОМИ ОТРУЄННЯ ПАРАМИ РТУТІ?

Відповідь заступника Головного санітарного лікаря: Токсична дія ртуті виявляється після попадання її парів через органи дихання в середину організму (інгаляційна токсичність). Симптоми гострого отруєння при вдиханні значної кількості парів виявляються через 8 – 24 год.: відчувається загальна слабкість, головний біль та підвищується температура, згодом виникають болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.

 

 Питання кореспонденту газети «Донецькі новини» ЧИ МОЖУТЬ ПАРИ РТУТІ ВИКЛИКАТИ ХРОНІЧНЕ  ОТРУЄННЯ?

Відповідь заступника Головного санітарного лікаря: так, дійсно пари ртуті можуть викликати і хронічне отруєння внаслідок вдихання малих концентрацій протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка втомлюваність, послаблення пам’яті і головний біль, в окремих випадках можливі катаральні явища верхніх дихальних шляхів, кровотеча ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Необхідно відзначити, що тривалий час може й не бути ніяких ознак отрути, але потім поступово з’являються стомленість, слабкість, сонливість, головний біль, апатія і емоційна нестійкість, починає порушуватись мова. Ртуть вражає нервову систему, а якщо організм протягом тривалого часу відчуває її вплив, це може викликати навіть божевілля.

 

Питання кореспонденту газети «Сім’я»   ЩО БУЛО ЗРОБЛЕНО ДЛЯ ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ?

Відповідь командира аеропорту: перш за все було повідомлено про аварію в місцеві органи з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту. Боротися з великою кількістю ртуті тат її парами дуже складно, тому на місце події терміново прибув загін хіміків з МНС, які провели демеркуризацію приміщення хіміко – механічним способом. 

 

Питання кореспонденту газети «Сім’я»   НА ЧОМУ ЗАСНОВАНО ПРОЦЕС ДЕМЕРКУРИЗАЦІЇ?

Відповідь командиру загону хіміків:   Механічне очищення приміщення, як би ретельно його не проводили, усе-таки  не може вважатися достатнім. Дрібні крапельки ртуті, особливо з щілин і  тріщин, не можна дістати цілком, крім того, неможливо видалити адсорбовані поверхнею пари ртуті, тому після механічного очищення обов'язково проводять хімічну обробку забруднених ділянок.

         Варто мати на увазі, що далеко не усі з описаних у літературі способів хімічної обробки досить ефективні. Демеркуризація розчином хлориду заліза вважається одним з найбільш простих і надійних.

         Для демеркуризації рекомендується використовувати 20% водяний розчин FeCl3. Розчин готують з розрахунку 10 л на 25-30 м2 площі приміщення. Невеликі порції хлориду заліза розчиняють у холодній воді при перемішуванні. Оброблювану поверхню сильно змочують розчином, потім кілька разів протирають щіткою для кращого емульгування ртуті і залишають до повного висихання. Через 1-2 добу поверхню ретельно промивають спочатку мильним розчином, а потім чистою водою для видалення продуктів реакції і ртуті, що не прореагувала.

 

Питання кореспонденту газети «Донецькі новини» ЯК ПРОВОДИТЬСЯ КОНТРОЛЬ ПРИСУТНОСТІ ПАРІВ РТУТІ У ПОВІТРІ ПІСЛЯ ДЕМЕРКУРИЗІЦЇЇ?

Відповідь командиру загону хіміків: Через 5 днів після демеркуризації необхідно провести контрольний аналіз повітря в приміщенні з метою визначення концентрації парів ртуті. Для цього можна використовувати:

         - аналізатор парів ртуті "Меркурій" (межі виміру від 0 до 0,005 мг / м3 і від 0 до 0,25 мг / м3);

         - адсорбційні трубки (нижня межа виміру - 0,005 мг / м3);

         - індикаторний папір (для орієнтованого визначення наявності парів ртуті в повітрі), що розміщають на рівні росту людини. Якщо протягом  робочого дня (7-8 годин) папір не здобуває рожевого кольору  (відтінку), кількість парів ртуті в повітрі менше припустимої концентрації.

 

Питання кореспонденту газети «Блік» ЯКУ ПЕРШУ ДОПОМОГУ БУЛО НАДАНО ПОТЕРПІЛИМ ПРАЦІВНИКАМ?

Відповідь командира аеропорту: Наразі усіх потерпілих доставлено до обласної клінічної лікарні. У якості першої долікарської допомоги всі прийняли усередину касторову олію. Всі працівники аеропорту були евакуйовані. Робота аеропорту припинена на час ліквідації наслідків аварії.

 

«На цьому ми завершуємо наш репортаж з місця подій. Студія...»

 

Звернення ведучого новин:

 

«Дякуємо Юлія, чекаємо нових подробиць з місця події».

 


Печать Опубликовано : 24.04.13 | Просмотров : 908

Страниц :
Рекомендуем
10.05.13
Урок: Вогонь- друг, вогонь- ворог. 2 клас
06.05.13
Урок «Основы здоровья» во 2 классе: Огонь-друг, огонь - враг. Правило пожарной безопасности.
03.05.13
Урок: Запобігання отруєнню хімічними речовинами
01.05.13
Урок: Химические отравления
29.04.13
ВИКТОРИНА – СОРЕВНОВАНИЕ «БЕРЕГИСЬ ОГНЯ!»
 

Свежие обновления

Новости :
21.10.16 : Действия при ядерном ударе
26.04.16 : 26 апреля - годовщина аварии на 4 энергоблоке Чернобыльской АЭС
22.11.12 : Как повысить качество своей работы?
13.05.12 : Как помочь себе в лечении аллергии
15.11.11 : Как нужно правильно спать

Загрузки :
20.10.16 : Тесты 5 класс
25.11.15 : Влияние алкоголя на внутренние органы человека
01.10.10 : Презентаця к iнтегрованому уроку з з хімії і ОБЖ на тему: Профилактика алкоголiзму 11 клас
01.09.10 : Моніторингове дослідження „Ефективність упровадження предмета „Основи здоров’я”
28.08.10 : План роботи районного методичного об’єднання учителів на 2010-11 рік

Статьи :
28.10.16 : Урок 4. Організація життєвого ритму
25.10.16 : Урок 3. Фізична складова здоровя
21.10.16 : Урок 2. Життя і здоров'я людини
18.10.16 : Урок 1. Значення здоровя в житті людини
10.05.13 : Урок: Вогонь- друг, вогонь- ворог. 2 клас

Пользователь

Имя:
Пароль:
  • Выслать пароль ?
  • Регистрация

Словарь терминов

• Утиль • Электрификация • Хлор • Фема (NEMA) • Экология • Юрист • Яды • Эвтаназия • Полигон • Шахта

Статистика

 
© 2021 tvoezdorovje.org.ua
Все права на материалы, находящиеся на сайте tvoezdorovje.org.ua, охраняются в соответствии с законодательством Украины. При использовании материалов сайта, активная гиперссылка (hyperlink) tvoezdorovje.org.ua - обязательна!